Mapy šťastných zemí
Část první
Jsem migrantem. Moje cesta začala v malém dětském pokoji, kde visela obrovská mapa Švýcarska, kterou jsem nakreslil tužkou a fixem když mi bylo 10 let. Vyrůstal jsem v Kazachstánu, na malé vesnici v polorozpadlém domě v chudé rodině s velkou touhou po svobodě, cestování a poznávání nových věcí. Svět se zelenou trávou a bílými ploty mi byl cizí a vzdálený. Na první pohled nebyla ani naděje, že ho někdy uvidím.

Mým jediným dětským způsobem cestování byl nápad kreslit si z atlasu na obrovská plátna mapy zemí jako Francie, USA, Švýcarsko, Rakousko, nakonec i Českou republiku, probouzet se každé ráno a hledat nové město na „mých“ mapách a přenášet se v myšlenkách do toho nádherného města. Jít ve světem zapomenuté vesničce, doslova v bahně, do školy v dětském naivním vzteku o nespravedlnosti světa a s přesným pochopením mého budoucího štěstí. Pro mě štěstí spočívá ve svobodě, v zelené trávě, v bílých plotech, ve stabilitě, v míru, v bezpečí, v nalezení životního řemesla, v blahobytu a lásce. Díky tomu že jsem si již prošel všechny etapy migrantské cesty, začínám konečně své štěstí nacházet. V tomto hledání jsem vytvořil projekt „Mapy šťastných zemí“.
"Síla ducha"
Ani jedno vízum na světě, ani jeden konzulát na světě nemůže vytvořit překážku pro představivost a kreativitu. V sérii deseti děl jsem se snažil pochopit historii a hranice štěstí. Každé dílo je mapou konkrétní země. Mapa bez státních hranic a hranic v hlavě umělce. Mapy deseti zemí, kde se věří, že žijí nejšťastnější lidé. Proč jsou nejšťastnější? Čím si musely projít společnosti těchto zemí? Jak se nakonec liší jejich filozofie, historie, kultura a ekonomika? Kde začínají a končí hranice jejich štěstí? Existují „hranice“ v myslích občanů těchto zemí? Znamená to, že když je společnost bohatá, je šťastná? Nebo možná odcizení bohatství přináší štěstí? Docela abstraktní otázky, s prvky symboliky. Úplně stejné jako moje díla. Každý, když se na ně podívá, najde své vlastní odpovědi. Možná tyto práce společně vytvoří formuli pro štěstí? Všechno je abstraktní: mapy, země, identifikace, barvy, velikost, slova. Přesné jsou pouze myšlenky v daném okamžiku a jejich tok.
Část druhá
"Jednoduchost"
Část třetí
"Přizpůsobivost"
Část čtvrtá
"Soukromí"
Část pátá
"Mír"

Všechna práva vyhrazena